Wielu początkujących inwestorów spotyka się z terminem „dywidenda”. W tym krótkim wpisie wyjaśnimy, czym ta dywidenda jest, a także podpowiemy, jak wybrać spółki dywidendowe.
Czym jest dywidenda?
Dywidenda jest częścią zysku danej spółki, którą ta spółka decyduje się przeznaczyć dla swoich akcjonariuszy.
Jak widać nie tylko na zmianie kursu akcji można zarobić. Dywidendy także dają taką możliwość. Często zysk jest wielokrotnie większy, gdyż jest szansa na dywidendę przy krótkoterminowym posiadaniu akcji – jeśli trafimy w dobry moment. Dywidendę otrzymuje każdy, kto posiada choć jedną akcję danej spółki w dniu ogłoszenia nabycia prawa do dywidendy. Przyznawana jest ona w konkretnej wysokości za każdą posiadaną akcję, czyli im więcej akcji mamy, tym większą dywidendę otrzymujemy.
Oczywiście dywidenda jest wypłacana jedynie przez spółki, które w danym roku wypracowały zysk i zdecydowały się nim podzielić.
W sieci dostępne są liczne kalendarze oraz innego typu strony z informacjami na temat spółek, a wiec także na temat wysokości dywidendy i wszelkich terminów. Inwestowanie w spółki, które wypłacają dywidendę swoim akcjonariuszom jest jedną z najlepszych form względnie bezpiecznego inwestowania na giełdzie, gdyż w znaczny sposób zwiększają opłacalność inwestycji nie zwiększając ryzyka inwestycyjnego.
Jak wybrać spółki dywidendowe?
Sprawa jest jasna, warto mieć spółki dywidendowe w swoim portfelu, bo to przybliża nas do tego, by zostać pasywnym inwestorem. Tylko, jak je wybrać?
Zaczynamy od dobrania ich na podstawie wartości stopy dywidendy, która obliczana jest według prostego wzoru: to różnica między wartością dywidendy przypadającą na pojedynczą akcję, dzielona przez wartość akcji. Im wyższa, tym inwestycja bardziej opłacalna. Warto również zwracać uwagę na jeszcze jedną cechę: tradycję lub inaczej mówiąc doświadczenie. Jeśli spółka do tej pory – latami wypłacała dywidendy, raczej nie powinno się to zmienić. Oczywiście nikt nie da nam gwarancji, że to się nie zmieni. Jak w każdym innym przypadku, tak i przy inwestowaniu w spółki dywidendowe trzeba brać pod uwagę ryzyko straty. Jeśli natomiast wszystko pójdzie dobrze, a zysk z dywidend ponownie zainwestujemy, zyskamy szansę na portfel długoterminowy, dający spore zyski np. na naszej emeryturze.