Liczne zmiany i nowelizacje prawa podatkowego przyczyniają się do tego, że pewne sprawy poddajemy w wątpliwość. Innymi słowy, zastanawiamy się, czy działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszelkie niejasności są jak najbardziej zrozumiałe, a ich rozwiązaniem może być indywidualna interpretacja podatkowa, której poświęcimy ten artykuł.
Co to jest interpretacja indywidualna podatkowa?
Indywidualna interpretacja podatkowa jest narzędziem, które ma na celu zabezpieczenie prawnopodatkowych interesów podatnika. Mówiąc prościej, jest to stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w konkretnej sprawie podatkowej. Co ciekawe, pomimo że interpretacje funkcjonują w naszym kraju już od 2007 roku, nadal nie doczekały się ujednoliconej definicji.
Niemniej jednak indywidualna interpretacja podatkowa została opisana szerzej w artykule 14b ordynacji podatkowej. To właśnie z niego możemy dowiedzieć się m.in., że jest wydawana na wniosek zainteresowanego, w jego indywidualnej sprawie. Ponadto interpretacja indywidualna może odnosić się zarówno do zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia, które miało miejsce), jak i przyszłych zdarzeń.
Kto może złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?
Wspomnieliśmy dotychczas, że wydanie interpretacji indywidualnej odbywa się na wniosek zainteresowanego. Pośród tego pojawia się jednak pytanie, kto faktycznie może o nią wystąpić? Grupa osób jest dość szeroka i obejmuje:
- osoby fizyczne;
- osoby prawne, takie jak np. spółki z o.o.;
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (m.in. stowarzyszenia lub spółki cywilne);
- osoby planujące założyć działalność gospodarczą;
- podatkowe grupy kapitałowe;
- inne podmioty.
Poza tym powinniśmy pamiętać, że z wnioskiem o interpretację możemy wystąpić indywidualnie lub wspólnie z kilkoma podmiotami, o czym mówi art. 14r ordynacji podatkowej.
Ile kosztuje złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej?
Złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie jest darmowe. Koszt wydania interpretacji wynosi 40 zł za każdy stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Co więcej, w przypadku wniosku wspólnego, dodatkowa opłata jest pobierana od każdego wnioskodawcy, a należność trzeba uiścić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Oznacza to, że chęć rozwiązania kilku spraw w jednym wniosku nie będzie dla nas oszczędnością, ponieważ i tak będziemy musieli dodatkowo zapłacić za każdy kolejny stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Przykładowo, chcąc uzyskać podatkową interpretację dotyczącą dwóch stanów faktycznych, będziemy musieli zapłacić 80 zł.
Szukasz sprawdzonego biura rachunkowego? Odezwij się do naszego zespołu poprzez stronę https://kancelariaexpertia.pl/.
Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?
Jeśli chcemy złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, wówczas musimy pamiętać, że adresatem nie będzie właściwy urząd skarbowy, a dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjątkiem od tej sytuacji są opłaty i podatki lokalne, w przypadku których interpretacje są wydawane przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę lub marszałka województwa. Sam wniosek można z kolei złożyć na cztery sposoby:
- za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Pocztowej i platformy e-PUAP;
- przy pomocy portalu e-Urząd Skarbowy;
- dostarczając go do kancelarii Krajowej Informacji Skarbowej;
- wysyłając pocztą na adres KIS.
Pamiętajmy, że chcąc złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, niezbędne jest wypełnienie dokumentu ORD-IN lub ORD-WS, jeżeli jest on składany wspólnie z innymi podmiotami. Ponadto w przypadku wniosku ORD-WS, zgodnie z art. 14r § 2 ordynacji podatkowej, należy wskazać jeden podmiot, który będzie stroną postępowania. To właśnie on otrzyma interpretację podatkową, a pozostali zainteresowani mogą liczyć na odpis lub postanowienia.
Co powinien zawierać wniosek o interpretację indywidualną?
Wniosek o interpretację indywidualną powinien zawierać kilka obligatoryjnych punktów. Przede wszystkim, jako zainteresowani, powinniśmy wskazać rodzaj podatku, którego dotyczy wniosek, a także wyczerpująco przedstawić opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, wraz ze wskazaniem przepisów prawnych. Poza tym niezbędne jest przedstawienie własnego stanowiska oraz zadanie konkretnego pytania, na które ma być udzielona odpowiedź.
Co więcej, wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji musi posiadać podpisanie oświadczenie, że opisywana sprawa nie jest przedmiotem kontroli skarbowej, oraz że nie została rozstrzygnięta w postanowieniu lub decyzji organu podatkowego. Sam wniosek musi być również podpisany własnoręcznie lub za pomocą podpisu elektronicznego.
Możemy również zastanawiać się, co w sytuacji, gdy nie spełniliśmy wszystkich wymagań? Otóż w takim przypadku organ podatkowy wezwie wnioskodawcę do uzupełnienia braków. Pamiętajmy, że jeśli nie zareagujemy na nie, to nasz wniosek o interpretację nie zostanie rozpatrzony, co spowoduje ewentualną konieczność złożenia nowego dokumentu w tej samej sprawie.
Ile czeka się na wydanie interpretacji podatkowej?
Jeśli zastanawiamy się, jak długo przyjdzie nam czekać na wydanie interpretacji indywidualnej, to odpowiedzią jest art. 14d § 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim, wydanie indywidualnej interpretacji następuje bez zbędnej zwłoki, jednak nie później, niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.
Decyzje, jakie może wydać organ podatkowy
Poprawnie złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej jest dla nas szansą na uzyskanie wyjaśnień co do konkretnego zdarzenia. Wiemy już, ile czasu należy czekać na odpowiedź. Niewyjaśnioną kwestią pozostaje natomiast to, jaka może być decyzja. W praktyce spotkamy się z tym, że:
- przedstawione stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe;
- przedstawione stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe;
- wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, co jest wskazane w powiadomieniu.
Co zrobić, gdy stanowisko jest nieprawidłowe lub wniosek nie został rozpatrzony?
Oczywiste jest, że niekiedy możemy nie zgadzać się z wydaną interpretacją indywidualną lub pozostawioną bez rozpatrzenia. Na szczęście, istnieją dalsze kroki, z których możemy skorzystać w takiej sytuacji. W przypadku, gdy organ podatkowy ocenił nasze stanowisko jako nieprawidłowe, wówczas w terminie 30 dni możemy złożyć skargę do sądu administracyjnego. Z kolei na postanowienie o braku rozpatrzenia przysługuje nam skarga, którą powinniśmy złożyć w terminie 7 dni.
Kiedy nie dostaniesz interpretacji indywidualnej?
Wśród tego, o czym dotychczas napisaliśmy, może zdarzyć się sytuacja, w której nie dostaniesz interpretacji indywidualnej. Przykładem jest chociażby sprawa, która została uprzednio rozstrzygnięta w interpretacji ogólnej. Alternatywnie, interpretacja nie jest wydawana wówczas, gdy nie dotyczy zagadnień z zakresu prawa podatkowego, została przedstawiona w sposób niewyczerpujący lub stanowi dotyczy właściwości, uprawnień lub obowiązków organów podatkowych.
Zobacz, jak płacić niższe podatki w Polsce dzięki spółce z o.o.