Prowadzenie własnej firmy jest marzeniem wielu z nas, jednak wymaga to podjęcia kilku decyzji. Jedną z ważniejszych jest wybór między jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z o.o., co wpływa na wiele aspektów prowadzenia firmy. Przed podjęciem decyzji, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy chcemy samodzielnie prowadzić firmę, czy też będziemy szukać inwestorów, którym będziemy musieli oddać część udziałów.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – plusy i minusy
Jednoosobowa działalność gospodarcza, jak sama nazwa wskazuje, jest rozwiązaniem dla jednej osoby, stąd też nie jest opłacalne prowadzenie firmy z drugą osobą. Jest to jednak dość prosta forma prowadzenia firmy, ponieważ wszystkie sprawy można załatwiać samodzielnie, w tym również księgowość.
Dodatkowym plusem jest fakt, że założenie jednoosobowej firmy jest darmowe i wszystko można załatwić przez internet, co pozwala oszczędzać czas.
Problem pojawia się, gdy chcemy prowadzić firmę ze znajomym lub członkiem rodziny. Jedyną opcją jest wówczas zatrudnienie tej osoby, co wiąże się z opłacaniem składek, odprowadzaniem podatku i innymi formalnościami. Zatrudnienie pracownika to też większy koszt uzyskania przychodu, co zmniejsza należny podatek.
Działalność jednoosobowa nie jest dobrym wyborem, jeśli prowadzenie firmy wiąże się z dużym ryzykiem niepowodzenia. Wówczas za wszystkie zobowiązania firmy odpowiada się własnym majątkiem, co nie jest dobre np. w przypadku inwestowania w nieruchomości czy grania na giełdzie.
Jednoosobowa działalność gospodarcza ma jednak dużą zaletę w postaci ulgi na start, która jest dużym ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców. Przez pół roku można płacić jedynie składkę zdrowotną, a przez kolejne 2 lata po tym okresie można płacić preferencyjny ZUS. To duże ułatwienie w rozpoczęciu biznesu, ponieważ często pierwsze miesiące nie przynoszą dużych zysków.
Spółka z o.o. – plusy i minusy
Spółka z o.o. to osobowość prawna, która odpowiada za swoje zobowiązania, co przydaje się w przypadku dużego ryzyka niepowodzenia inwestycji. Nawet jeśli posiadamy sto procent udziałów w spółce, nie odpowiadamy swoim prywatnym majątkiem w razie niepowodzenia.
Nie oznacza to jednak, że można celowo zadłużyć spółkę, wypłacić środki, po czym ją zamknąć, gdyż takie działanie jest nielegalne. Udziałowcy powinni działać dla dobra spółki, a nie na jej niekorzyść.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dobre rozwiązanie, jeśli planujemy wspólny biznes ze znajomymi. W łatwy sposób możemy podzielić udziały między grupę ludzi, w tym również można sprzedać część udziałów, żeby pozyskać inwestorów. Pozyskanie inwestora jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Inwestor w zamian za wkład finansowy otrzyma część udziałów w spółce.
Spółka z o.o. płaci niższe podatki, co pozwala na szybszy rozwój firmy. Niemniej jednak podczas wypłacania środków na prywatne konto, konieczne będzie drugie opodatkowanie wypłaty. W prowadzeniu spółki może być konieczna pomoc radcy prawnego bądź dobrego księgowego, gdyż wszystkie transakcje muszą być udokumentowane i zatwierdzone przez zarząd spółki.
Największą zaletą spółki są przede wszystkim niższe podatki – jeśli chcesz wiedzieć, jak płacić ich mniej, sprawdź na kurs Sekrety Spółek.