Tylko w 2021 roku zostało zgłoszonych blisko 300 000 wniosków o zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Spółek z o.o., które są obecnie najczęściej najlepszą formą prowadzenia działalności, powstało ponad 50 000. Każda forma prowadzenia firmy wymaga również księgowania. Czy wykonywać to zadanie samodzielnie, czy szukać biura rachunkowego? Sprawdź!
Samodzielne prowadzenie księgowości – dla kogo?
Obecnie na rynku księgowym znajduje się mnóstwo platform internetowych, które zapewniają programy do wystawiania faktur, księgowania ich oraz rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Dla przedsiębiorcy, który miesięcznie wystawia kilka faktur, taka opcja może być dobra. Dlaczego? Księgowość dla firmy prowadzona samodzielnie nie jest zbyt skomplikowana. Dodatkowo ułatwiają to porady udzielane przez asystentów na platformach internetowych.
Samodzielna księgowość to niższy koszt
To prawda, że koszty prowadzenia księgowości możesz wrzucić w koszty. Jednak nadal co miesiąc będzie trzeba oddawać do biura rachunkowego 200–300 zł lub więcej. Na samym początku prowadzenia działalności gospodarczej koszty mogą być przytłaczające. Rachunki za telefon, paliwo, wynajem lokalu, biuro rachunkowe, podatek od dochodu, ZUS – to wszystko pochłania lwią część zysków. Dlatego przynajmniej na początku warto je minimalizować. Księgowość dla firmy prowadzona samodzielnie to oszczędność kilkuset złotych każdego miesiąca.
Inaczej sprawa ma się, gdy dokumentów do księgowości jest więcej, a przychody firmy są coraz większe. Wtedy zlecenie księgowości, wizyta u dobrego doradcy podatkowego może sprawić, że setki lub tysiące złotych pozostaną w kieszeni przedsiębiorstwa.
Zlecanie księgowości to spore uproszczenie
Stając się swoim szefem, masz na głowie mnóstwo obowiązków i nikogo wokół, kto mógłby Cię odciążyć. Dlatego księgowanie może być kolejną czynnością, która będzie pochłaniać Twój cenny czas. Z tego powodu wielu przedsiębiorców już na samym początku planuje współpracę z biurem księgowym. Zastanawiasz się, czy zlecać księgowość zewnętrznej firmie? To może być dla ciebie dobre wyjście, zwłaszcza jeśli zasady księgowe są ci obce. W ten sposób unikniesz błędów, które mogą być dla Ciebie utrapieniem.
Przy większej firmie zlecenie księgowości powinno być rutynowym działaniem. Ty jako właściciel firmy powinieneś koncentrować się na tym, jak mnożyć zyski i rozwijać biznes, a nie wklepywać do systemu kolejnych dokumentów.
Poznaj kurs Sekrety Spółek i nie przepłacaj za podatki. Wejdź na stronę: www.sekretyspolek.pl.
Biuro księgowe nie tylko od księgowania
Dzisiaj oferty biur księgowych nie ograniczają się jedynie do prowadzenia ksiąg firmy. W skład usług wchodzi też doradztwo podatkowe, przygotowywanie umów cywilnoprawnych, rozliczenia, realizacja płatności do ZUS i US oraz ogólne wsparcie np. w znajdowaniu ulg podatkowych. To wszystko wymaga biegłości w kwestiach księgowych i podatkowych oraz administracyjnych. Dlatego warto postawić na taką współpracę zwłaszcza gdy nie ma się czasu na samodzielne wykonywanie tych czynności.
Księgowość dla mikro i małych przedsiębiorstw
W pewnym momencie rozwoju firmy warto zastanowić się nad zatrudnieniem własnego działu księgowego. Dlaczego? Ponieważ posiadając w szeregach firmy osoby odpowiedzialne za księgowanie, przedsiębiorstwo zyskuje komfort prowadzenia działalności. Sprawy „papierkowe” można załatwiać na bieżąco, a kontakt nie jest ograniczony do telefonicznego. Jednak własny dział księgowy jest sporym wydatkiem, dlatego przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu trzeba to po prostu policzyć.
Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe? Jeśli czujesz się na siłach i chcesz marnować swój czas pracy, możesz wykonywać te obowiązki samodzielnie. Jednak wraz z rozwojem firmy zadań przybędzie, dlatego najlepiej od razu wybrać dobre biuro rachunkowe i oddelegować to zadanie.
Szukasz sprawdzonej księgowości dla swojej firmy? Sprawdź Kancelarię Expertia!