Podatki to daniny płacone na rzecz Skarbu Państwa przez obywateli. VAT, czyli podatek od towarów i usług jest zobowiązaniem obliczanym od kwoty netto wartości sprzedawanych dóbr. Stawka regulowana jest ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa. Z tekstu dowiesz się, czym różni się podatek należny od naliczonego.
Co to jest podatek należny?
Wartość podatku należnego wynika ze sprzedaży towarów lub usług udokumentowanych fakturą VAT. Aby go obliczyć, należy pomnożyć cenę netto widniejącą na fakturze przez określoną stawkę podatku. Podatek wykazuje się w deklaracji VAT-7 obejmującej dany okres rozliczeniowy. Termin jej wysyłania przypada na 25 dzień miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, za który składana jest deklaracja.
Wszystkie podmioty będące aktywnymi podatnikami i osiągające opodatkowany dochód są zobowiązane do płacenia podatku VAT. Na fakturze VAT wyszczególniona jest określona stawka podatkowa i kwota podatku. Podatek należny jest wartością, którą przedsiębiorca jest zobowiązany zapłacić do fiskusa. Kwota ta trafia na konto Urzędu Skarbowego.
Czym jest podatek naliczony?
Przedsiębiorca, który jest nabywcą, otrzymuje od swoich kontrahentów faktury VAT. Dla niego podatek znajdujący się na dokumentach to właśnie podatek naliczony. Jest to podatek płacony przez przedsiębiorcę z tytułu nabycia usług lub towarów. Obejmuje on kwoty podatku, które sprzedawca nalicza na swojej fakturze. Podatek ten odlicza się od podatku należnego w okresowym zestawieniu. Dlatego warto rzetelnie prowadzić rejestr zakupów, ponieważ VAT podlegający odliczeniu zmniejsza wysokość podatku VAT do zapłaty.
Podatek należny a naliczony – główne różnice
Podstawową różnicą pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym jest to, że podatek należny obejmuje kwoty wynikające ze sprzedaży towarów i usług, a podatek naliczony obejmuje kwoty wynikające z zakupu tych dóbr. Innymi słowy, określenia podatku należnego i naliczonego odnoszą się do konkretnej firmy, ponieważ sprzedaż ewidencjonowana przez jeden podmiot to zakup ewidencjonowany przez inne przedsiębiorstwo. Dla przeciwnych stron podatek wynikający z danej transakcji będzie podatkiem należnym lub naliczonym. Podatek należny wyliczany jest z ewidencji sprzedaży, a naliczony – z ewidencji zakupów.
Jak obliczyć podatek podlegający wpłacie do Urzędu Skarbowego?
Aby poprawnie wypełnić deklarację podatkową, konieczna jest umiejętność rozróżniania podatku należnego od naliczonego. Większość programów do księgowości automatycznie wylicza wysokość podatku, jednak warto wiedzieć, skąd biorą się poszczególne kwoty. W celu obliczenia podatku VAT podlegającego wpłacie do Urzędu Skarbowego należy odjąć VAT naliczony od należnego. W przypadku stwierdzenia, że VAT naliczony przewyższa należny, podatnik może wystąpić o dokonanie zwrotu na konto lub o przeniesienie nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy.
Znajomość zagadnień związanych z podatkami i ich rozumienie pozwala tak zarządzać firmą, aby zdarzenia gospodarcze mające miejsce w danym okresie rozliczeniowym wpływały korzystnie na opłacalność biznesu. Jeśli Ty również chcesz nauczyć się, jak optymalizować swoje podatki, koniecznie poznaj kurs Sekrety Spółek.