W Polsce występuje wiele różnych form opodatkowania, które rozpatrywane są w innych kategoriach oraz dotyczą odmiennych aspektów gospodarki. W tym tekście dowiesz się, czym różnią się między sobą podatki pośrednie oraz bezpośrednie, a także jakie mają wady i zalety.
Podatek pośredni – co to jest?
Jest to forma opodatkowania, która zawarta jest już w cenie dóbr oraz usług, które nabywasz jako konsument.
Charakteryzują się tym, że nie zobowiązują Cię do rozliczania się z nich w urzędzie skarbowym, pomimo tego, że regularnie je płacisz – robi to firma, od której zakupiliśmy towar. Jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy rządem a Tobą jako podatnikiem. W ten sposób zasilasz budżet państwa, nabywając produkty dostępne na rynku. Taka forma opodatkowania jest w Polsce powszechna i spotykasz się z nią na co dzień.
Do podatków pośrednich można zaliczyć:
- podatek VAT,
- podatek akcyzowy,
- podatek od gier.
Podatek pośredni – wady i zalety
Jak każda forma opodatkowania, jak ta ma swoje wady. Jedną z największych jest na pewno niesprawiedliwy rozkład – są takie same dla wszystkich konsumentów, bez względu na ich stan majątkowy i możliwości finansowe. Dotyczą dóbr codziennego użytku, a więc mogą ograniczać konsumpcję, a tym samym, mogą one w bardzo łatwy sposób zahamować działalności gospodarcze. Oznacza to, że podatki te w największym stopniu obciążają gospodarstwa domowe.
Co więcej, osłabiają one przedsiębiorczość. Wiąże się to z niedogodnościami związanymi bezpośrednio z ich poborem oraz kosztami. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy jest duże rozproszenie podmiotów, na które nakładane są podatki.
Jakie są zalety podatku pośredniego?
Przede wszystkim, dzięki niemu dochody publiczne są stałe oraz regularne, co ma duży wpływ na sytuację gospodarczą, ponieważ daje gwarancje dochodów niezależnie od sytuacji. Mogą w sposób automatyczny stabilizować gospodarkę w sytuacji zagrożenia.
I to by było na tyle zalet :)
Podatek bezpośredni – co to jest?
Jest to forma opodatkowania, która zakłada bezpośrednią formę rozliczania się z urzędem skarbowym, dodatkowo ponosząc faktyczny ciężar ekonomiczny tego podatku. Podatnik ma obowiązek odprowadzenia podatku do organu podatkowego. Niestety, w praktyce często koszt opłacenia podatku przerzucany jest na zupełnie inny podmiot gospodarczy.
Do podatków bezpośrednich zalicza się przede wszystkim:
- dochodowy od osób fizycznych,
- dochodowy od osób prawnych,
- od spadków i darowizn,
- od czynności cywilnoprawnych.
Oraz inne, takie jak podatek leśny, od nieruchomości oraz wiele innych. Jak widać, grupa ta jest dość szeroka.
Podatek bezpośredni – wady i zalety
Jedną z największych zalet podatku bezpośredniego jest na pewno fakt, że umożliwia rozłożenie ciężaru podatkowego w sposób bardziej sprawiedliwy. Dzięki stopom podatkowym kształtowanie wysokości podatku jest dość elastyczne. Wysokość podatku jest jawna i jednomyślnie określona przez władzę.
Wadą takiego systemu podatkowego są niesystematyczne wpływy. Jego wysokość oraz jawność mogą powodować złość i niezrozumienie w podatniku. Co więcej, bardzo łatwo uniknąć płacenia podatków bezpośrednich, ze względu na luki prawne, wykorzystywane przez niektóre podmioty.
Obie formy opodatkowania mają swoje wady oraz zalety, a także mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie gospodarki państwa.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w podatkach Twojej firmy i chcesz poznać "luki prawne", które pomogą Ci zoptymalizować podatki, sprawdź naszą Kancelarię Expertia lub poznaj kurs Sekrety Spółek, który możemy Ci dzięki spółce z o.o. płacić mniejsze podatki.