W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, w jaki sposób nowelizacja do ustawy Polski Ład 2.0, obowiązującej od 1 stycznia 2022, wpływa na właścicieli, udziałowców, członków zarządu i generalnie beneficjentów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jeśli wolisz przyswoić dawkę tej wiedzy za pomocą wideo, znajdziesz je na samym dole tego artykułu.
Ważne zmiany dla spółek z o.o.
W ostatnim artykule mówiliśmy o różnych zmianach, które zostały wprowadzone poprzez nowelizację ustawy Polski Ład. Głównie dotyczyły one rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek zdrowotnych. Pojawia się zatem pytanie, jakie to może przynieść konsekwencje dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które przecież są podatnikami CIT-u, czyli podatku dochodowego od osób prawnych.
Nie mówiliśmy wprost, że dotyczy to tylko wspólników czy samych spółek, ale głównie właśnie jej beneficjentów. Zakładamy, że większość wspólników spółek z o.o. posiada pewną relację ze spółką, na podstawie której uzyskuje z niej dochody. Mogą być to dochody wypłacane w postaci dywidendy, czy w postaci zasiadania w zarządzie tej spółki, będąc prokurentem. Mogą to być świadczone usługi na rzecz spółki, czy to na zasadach B2B, czy na podstawie art. 176 Kodeksu Spółek Handlowych. Wreszcie taki beneficjent może być w spółce zatrudniony czy to na podstawie umowy o pracę, o dzieło lub zlecenie. Tych tytułów może być bardzo wiele, a zmiany w kontekście Nowego Ładu, które zostały zainaugurowane począwszy od lipca, wprowadzają tutaj dosyć istotne różnice względem tego, co mieliśmy w styczniu 2022 roku.
Jak się zmieni podatek dochodowy?
Zacznijmy od podatku dochodowego. Nie będziemy tutaj mówić o zmianach podatku CIT. Te, co prawda, są planowane. Pojawił się już nawet projekt zmian, które będą obowiązywać począwszy od 1 stycznia 2023 roku. Teraz jednak kilka słów na temat podatku dochodowego od osób fizycznych w kontekście właśnie osób związanych ze spółką, czyli właścicieli czy beneficjentów. W kontekście podatku dochodowego zmienia się właściwie jedna kluczowa rzecz, a mianowicie stawka podatku PIT. Ta pierwsza stawka spada do 12%. Jednocześnie wiąże się to z likwidacją dosyć krytykowanej ulgi dla klasy średniej.
W jaki sposób wpływa to na beneficjentów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością?
Wpływa dosyć szeroko, bo bardzo duży wachlarz tych osób umocowanych względem spółki na podstawie różnych tytułów dotąd nie mógł korzystać z ulgi dla klasy średniej, nawet jeżeli wynagrodzenie tych osób mieściło się w widełkach przewidzianych w ustawie. Mamy tutaj przede wszystkim na myśli członków zarządu, prokurentów, ale również osoby, które świadczyły usługi na rzecz spółki na podstawie umów o dzieło czy zlecenie. Wszystkie te osoby były wykluczone z możliwości skorzystania z ulgi dla klasy średniej.
Obecnie zmiana, która weszła, będzie więc miała dla nich pozytywny skutek, bo dotąd, nie korzystając z ulgi, musiały de facto płacić podatek od całości swoich dochodów według stawki standardowej od 17 do 32%. Natomiast teraz bardzo szeroki wachlarz podmiotów korzysta z tej zmiany, czyli likwidacji ulgi względem zmniejszenia stawki podatku do 12%. Innymi słowy, jeżeli jesteś prokurentem, członkiem zarządu w spółce lub też pobierasz wynagrodzenie na podstawie umowy o dzieło czy zlecenie, zmiana będzie dla ciebie korzystna – po prostu zapłacisz mniej podatku.
Skorzysta też pewna grupa pracowników, czyli tych osób, które wykonują pracę etatową, a które nie mogły korzystać z ulgi dla klasy średniej, bo nie mieściły się w widełkach przychodowo-dochodowych. Obecnie również oni będą mogli skorzystać w tym zakresie, w którym nie przekraczają pierwszego progu podatkowego, czyli 120 000 zł, na obniżonej stawce podatku z 17 na 12%.
Składki zdrowotne
Drugi obszar dosyć istotnej zmiany, która nastąpiła na podstawie ustawy nowelizującej Polski Ład począwszy od 1 lipca 2022 roku, dotyczy składek zdrowotnych. Zmiany te nie są diametralne, ale raczej niekorzystne. W przypadku osób wykonujących umowę zlecenie czy umowę o pracę, podlegają one pod pełne składki. Nie zmienia się również nic w kontekście członków zarządu, którzy już od początku tego roku, czyli 2022, zostali objęci składką zdrowotną w wysokości 9%. Natomiast również tą składką zostają objęci prokurenci. O ile zatem do tej pory mogliśmy mieć wątpliwość, czy od wynagrodzenia prokurentów ta składka zdrowotna się należy, teraz już mamy pewność, że również muszą oni zapłacić 9% od dochodu składki zdrowotnej. Jest to zmiana zdecydowanie na minus.
Co jednak ważne, nie ulega zmianie oskładkowanie świadczeń osobistych, czyli powtarzających się świadczeń wspólników na podstawie art. 176 Kodeksu Spółek Handlowych. Nadal nie będą one podlegały oskładkowaniu. Oczywiście oskładkowaniu nie podlegają też dywidendy. Warto również powiedzieć, że szereg zmian pewnie w jakiś sposób spółki dotknie. Na pewno sama likwidacja ulgi dla klasy średniej to pewne plusy, na przykład organizacyjne, bo to mniej pracy dla księgowych, mniej wyliczeń, mniej problemów z generowaniem PIT-ów dla pracowników i osób współpracujących.
Poza tym odroczono dość kłopotliwy obowiązek, któremu miały podlegać również spółki objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych, czyli obowiązek raportowania JPK CIT. W praktyce chodzi o ujawnianie na bieżąco ksiąg rozliczeń podatkowych do urzędu skarbowego w postaci plików elektronicznych na zasadach jednolitego pliku kontrolnego. Obowiązki te zostały odroczone. Pierwsze podmioty miały być objęte tymi obowiązkami już począwszy od 2023.
Planowane zmiany - pozytywne dla spółek z o.o.!
Kiedy mówimy o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością warto napomknąć również o zmianach, które są dopiero planowane, ale zostały już opublikowane jako projekt ministerialny. One bowiem przewidują szereg naprawdę pozytywnych zmian w zakresie rozliczeń spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Między innymi dotyczy to odroczenia, a być może okaże się, że finalnej rezygnacji z pomysłu tzw. podatku minimalnego. Przypominamy, że był to dość mocno komentowany i wzbudzający wiele wątpliwości pomysł, który wprowadzał podatek od spółek, które nie mają wystarczających dochodów bądź wręcz generują stratę. Na razie ten podatek nie wejdzie, a być może nie wejdzie w ogóle. Trzymajmy za to kciuki.
Drugą istotną zmianą, którą też należy ocenić bardzo pozytywnie, o ile oczywiście wejdzie, jest rezygnacja z pomysłu wprowadzenia instytucji tzw. ukrytej dywidendy. Ten pomysł był bardzo krytykowany z uwagi na swoją niejednoznaczność i bardzo daleko idącą sankcyjność. Wydaje się, że jest to bardzo duży krok do przodu ze strony ministerstwa, że samodzielnie z tego pomysłu samodzielnie. Ukryta dywidenda dotyczyła tego, że spółka nie może wliczyć w koszty uzyskania przychodów części lub całości wynagrodzenia, które wypłaca na rzecz swoich wspólników, osób zarządzających lub innych osób powiązanych z tymi podmiotami w pewnych określonych zakresach. W szczególności dotyczyło to przypadku, kiedy wynagrodzenie za te usługi było kalkulowane w oparciu o wartość przychodów, termin wypłaty lub wygenerowanie zysku przez spółkę. Mogłoby to dotknąć wielu podatników, jak również mniejsze spółki, kiedy wynajmowane było aktywo co do którego właściciel, czyli wspólnik lub osoba zarządzająca spółką, posiadała, weszła w posiadanie lub stworzyła jeszcze przed otwarciem samej spółki. W szczególności dotyczy to przypadków, kiedy nie wspólnik wynajmuje spółce swoją nieruchomość, ruchomość lub znak towarowy, a są to jednak przypadki dosyć częste.
Na koniec warto nadmienić, że ten przepis dotyczący ukrytej dywidendy co prawda znalazł się już w ustawie CIT-owskiej, ale został on odroczony, a raczej właściwe jego wejście w życie zostało odroczone do 1 stycznia 2023 roku. Obecnie planowany jest pomysł ministerstwa, który będzie procedowany w sejmie. Niejako powoduje on, że przepis ten nigdy w życie nie wejdzie, czyli de facto zostaje uchylony z już obowiązującej ustawy. To zmiana, która zdecydowanie byłaby na plus. Kolejne zmiany scharakteryzujemy, kiedy ustawa nowelizująca będzie już procedowana, a może nawet będzie już czekała na biurku prezydenta. Mamy zatem jeszcze trochę czasu. Prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać na to do jesieni.
Tutaj możesz obejrzeć odcinek o możliwości zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową ze skutkiem od 1 lipca 2022 roku: