Nie ulega wątpliwości, że w większości przedsiębiorstw optymalizacja podatkowa jest ceniona wysoko. Nie można się temu dziwić, ponieważ każdy właściciel kieruje się wizją sukcesu dla swojego przedsięwzięcia i stara o maksymalizację zysków. Jedną z form jest zredukowanie do minimum obciążeń podatkowych i właśnie takie działania są określane jako optymalizacja podatkowa. Czy jest to jednak zgodne z prawem?
Czym jest optymalizacja podatkowa i czy nie łamie prawa?
Właściciele pragną podejmować działania, które dla ich firm okażą się jak najkorzystniejsze i to jest powód, dla którego optymalizacja podatkowa uważana jest przez nich za dobre rozwiązanie. I chociaż brakuje dla terminu "optymalizacji podatkowej" jakiejś jednolitej i konkretnej definicji, to obejmuje ona wszystkie aspekty związane z opodatkowaniem przedsiębiorstwa. W tym wypadku nie chodzi jednak o dbanie o wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych w terminie, ale o działania, które mogą zminimalizować płatności wobec fiskusa, czyli m.in. PIT i VAT. Jednocześnie nie jest to jednak próba oszustwa podatkowego, ale związane z legalnymi działaniami czynności na gruncie podatkowym, które pozostawią w firmie jak największą część wypracowanego zysku.
Przeprowadzanie optymalizacji podatkowej dla firmy musi być bardzo szczegółowo przygotowane i poddane odpowiedniej analizie. Firmy decydujące się na podjęcie takich działań optymalizacyjnych korzystają więc w takich wypadkach z profesjonalnych usług oferowanych przez wyspecjalizowane kancelarie doradztwa podatkowego. Są to prawnicy wyspecjalizowani w tego typu działaniach i to oni zajmują się badaniem wszystkich istotnych czynników. Są to przede wszystkim przychody oraz rozchody firmy, a także opracowanie planów dotyczących działań, jakie należy podjąć w celu zredukowania płatności podatków.
Wynajęcie kancelarii doradztwa podatkowego sprawia, że wszystko zostaje przeprowadzane wyłącznie przy użyciu metod legalnych. Nie chodzi tutaj bowiem o oszukanie fiskusa, ale o znalezienie możliwości korzystania z ulg podatkowych, różnorakich odliczeń, czy też transakcji opisanych jako restrukturyzacyjne.
Optymalizacja podatkowa – co obejmuje?
W celu ograniczenia do minimum kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwo musi podjąć niezbędne działania. Anonimowy specjalista z kancelarii doradztwa podatkowego podaje następujące przykłady optymalizacji podatków:
- zamiana prowadzenia działalności gospodarczej z formy spółki kapitałowej na formę spółki osobowej;
- łączenie spółek;
- utworzenie poza granicami kraju fundacji prywatnej;
- przeniesienie prowadzenia działalności do specjalnej strefy ekonomicznej;
- tworzenie spółek zagranicznych, w tym również spółek holdingowych.
To nie jest przy tym wszystko, czym zajmują się prawnicy. Optymalizowanie podatków to wiele innych, drobiazgowo przemyślanych i zaplanowanych działań.
Wiele firm np. decyduje się na rozliczanie strat podatkowych oraz wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania dla ich działalności. Brane są tutaj pod uwagę takie rozwiązania jak ryczałt albo podatek liniowy, czy stawka 5%, wprowadzana w ramach tzw. IP Box. Ponadto dla celów ograniczenia płatności VAT firmy wykorzystują ulgę na złe długi, a także z odliczeń wynikających z podatku naliczonego. Są też do wykorzystania zwolnienia podmiotowe, jeżeli przedsiębiorstwo nie przekroczy limitu 200 000 zł obrotu rocznie. W całym procesie optymalizacji jest przy tym ważne to, aby nie opierała się ona o działania sztuczne, a dodatkowo bez uwzględnienia celów ekonomicznych przedsiębiorstwa.
Będąc posiadaczem firmy, a pragnąc powiększyć zyski z prowadzonej działalności, warto wykorzystywać wszystkie drogi, w tym również optymalizację podatkową.