Na wstępie tego artykułu warto zaznaczyć, iż uproszczona ewidencja księgowa może być prowadzona w podmiotach takich jak:
- osoba fizyczna,
- spółki partnerskie,
- spółki cywilne,
- spółki jawne,
- spółdzielnie socjalne.
w których jednak i przychody z dotychczasowej sprzedaży towarów, usług, produktów, czy różnej maści operacji finansowych za poprzedni dany rok obrotowy nie przekroczyły dokładnie 2 000 000 euro. Po przekroczeniu tego limitu należy przejść na pełną księgowość, która również zobowiązuje do na przykład szczegółowej ewidencji wszystkich operacji, ale i rozliczeń.
Ustalony prawnie cały ów podany wyżej limit należy, przeliczyć uwzględniając, takie elementy jak średni kurs ogłoszeniowy, który został podany przez Narodowy Bank Polski na dzień 30 września roku poprzedzającego cały rok obrotowy.
Jak zacząć prowadzić uproszczoną księgowość?
Każdy przedsiębiorca ma wybór dwóch ważnych elementów i musi wybrać jeden z nich. Są to:
- Księga przychodów i rozchodów oparta na skali podatkowej albo i podatku liniowym.
- Ryczał ewidencjonowany.
W niektórych przedsiębiorstwach dodatkowo może zaistnieć obowiązek prowadzenia ów ewidencji środków trwałych, ale i:
- Ewidencji wyposażenia.
- Ewidencji przebiegu pojazdów.
- Ewidencji rejestrów VAT.
Prowadzenie takiej księgowości uproszczonej jest jednak kojarzone z łatwiejszą procedurą, ale i o wiele bardziej uproszczonej zasadami ewidencji całej księgowej. Istotnym faktem jest tutaj to, że w tym przypadku również warto, nawiązywać jakąś współpracę z biurem rachunkowym. Współpraca taka pozwoli Ci jako przedsiębiorcy skoncentrować się na swoim rozwijaniu firmy, ale i wdrażaniu nowych innowacyjnych pomysłów.
Prowadzenie uproszczonej księgowości
Owszem możesz i samemu prowadzić ów księgowość i nie inwestować pieniędzy w biuro rachunkowe jednak, czy aby na pewno warto? Niektórzy stwierdzą, że tak, drudzy natomiast, że nie. Dlaczego są tak podzielone zdania? Dlatego, że wiele przedsiębiorców chcąc zaoszczędzić na niepotrzebnych wydatkach prowadzą uproszczoną księgowość samodzielnie. Nie zmienia to faktu, że wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że czas poświęcony na taką księgowość, nawet tą uproszczoną, marnuje wiele czasu, który mogliby wykorzystać na firmę i zwiększanie jej zyskowności.
Podsumowanie
Wiesz już jak prowadzić uproszczoną księgowość swojej firmy i wiesz już, że zdania są podzielone. Oczywiście ostateczny wybór należy, do Ciebie, albo wybierzesz firmę, jak i biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości, albo zaczniesz prowadzić ją sam. Warto zastanowić się, co jest dla Ciebie lepsze i korzystniejsze.
Jeśli poszukujesz sprawdzonej wiedzy o spółkach z.o.o. sprawdź nasz kurs Sekrety Spółek.