Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z nałożeniem na siebie wielu obowiązków. Właściciel musi dbać równie o aspekt biznesowy swojego przedsięwzięcia, nadzorować pracowników, ale także prowadzić dokładną rozpiskę działań firmy w zakresie jej obrotów. Do tego służy określana skrótem KPiR Księga Przychodów i Rozchodów, którą przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie, albo wynająć do tego celu biuro rachunkowe. Czym jest KPiR i co jest w niej zapisywane?
Czym jest Księga Przychodów i Rozchodów?
Księga Przychodów i Rozchodów to ewidencja. Muszą się w niej znaleźć zapisane przez księgowość przychody oraz rozchody. Ściślej, chodzi o zapisanie wszystkich osiąganych przez przedsiębiorstwo dochodów oraz poniesionych na ich osiągnięcie kosztów.
Główne zadanie Księgi Przychodów i Rozchodów polega na umożliwieniu przedsiębiorcy bezproblemowego i dokładnego rozliczenia się z fiskusem. Informacje zawarte w KPiR pozwalają precyzyjnie obliczyć wysokość podatku dochodowego. Tutaj jednak warto wspomnieć, że dzięki KPiR przedsiębiorca zyskuje wgląd w swoją działalność gospodarczą. Zapisy w Księdze Przychodów i Rozchodów pozwalają na ocenę postępów albo braków sprzedażowych firmy, a to pokazuje jej właścicielowi, czy obrany kierunek biznesowy przynosi korzyści, czy trzeba dokonywać zmian.
Zapisy dotyczą księgowości uproszczonej, niemniej prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów warto powierzać specjalistom. Profesjonalne biuro rachunkowe dysponujące odpowiednim specjalistycznym oprogramowaniem gwarantuje kompetentne prowadzenie takiej dokumentacji. Niektóre podmioty gospodarcze są zobowiązane do prowadzenia KPiR.
Są to:
- spółki jawne osób fizycznych;
- spółki cywilne i partnerskie;
- osoby fizyczne osiągające dochody z działalności gospodarczej niezwiązanej z rolnictwem w wypadku, gdy są płatnikami podatku liniowego albo na zasadach ogólnych;
- osoby, które w poprzednim roku osiągnęły dochód netto ze sprzedaży nieprzekraczający 2 mln euro.
Księga przychodów i Rozchodów – co trzeba w niej zamieszczać?
W KPiR muszą się znaleźć w pierwszej kolejności wszystkie zyski pochodzące ze sprzedaży towarów lub usług, czy innych form przychodu, np. z wynajmu. Następnie zapisywane są wszelakie koszty zakupów materiałów, towarów, maszyn lub urządzeń oraz usług, które są potrzebne do prowadzenia działalności, w tym również wypłaty dla pracowników.
W KPiR muszą się także znaleźć nie tylko gotówkowe formy wypłat, ale również pozostałe, np. premie okolicznościowe w formie prezentów rzeczowych. Co istotne, KPiR nie prowadzi się przez wyznaczony okres, na koniec roku podatkowego wpisując jednorazowo wszystkie przychody oraz rozchody, ale musi być ona prowadzona na bieżąco.
Według prawa obroty powinny być zapisywane w KPiR każdego dnia przed albo po zakończeniu dnia roboczego, a nie później niż przed rozpoczęciem dnia kolejnego. Dla przedsiębiorcy będzie to więc codzienny dodatkowy czas pracy i wynajęcie biura rachunkowego może być nie tylko właściwym, ale i najrozsądniejszym pomysłem.
Sprawdź naszą ofertę biura rachunkowego, które pomoże Ci zarządzać Księgą Przychodów i Rozchodów.