5. Pytania i odpowiedzi – Paweł Daszczuk

Current Status
Not Enrolled
Price
Wewnętrzny
Get Started
This szkolenie is currently closed

dr Paweł Daszczuk – Adwokat i doktor nauk prawnych. Absolwent podyplomowych studiów Master of Business Administration. Asystent w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Specjalizuje się przede wszystkim w obsłudze prawej przedsiębiorców oraz obsługą przedsiębiorców podczas kontroli skarbowych. Jest Autorem publikacji z zakresu prawa handlowego i karnego-skarbowego. Posługuje się biegle językiem angielskim.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, borykasz się z kontrolą lub po prostu chcesz, aby Twoją sprawą zajął się dr Paweł Daszczuk – skontaktuj się z naszą kancelarią Expertia na kancelariaexpertia.pl/umow-konsultacje-z-expertem/ 

Dodane komentarze (4)

    1. Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)
      Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)

      Jest to możliwe, jednak zasadniczo spółka powinna posiadać tytuł prawny do lokalu, który wykorzystuje na swoją siedzibę. W tej sytuacji byłaby potrzebna zatem zgoda właściciela budynku na podnajem jego części przez Pana/Panią na rzecz spółki. Alternatywnie, może Pan/Pani zmienić umowę najmu w ten sposób, że z Pana obecnej umowy zostanie wydzielona część powierzchni budynku, na którą spółka zawrze osobną umowę najmu – bezpośrednio z jego właścicielem.

      Zwracam uwagę, że w obu przypadkach – wspomniane zmiany mogą mieć wpływ na opodatkowanie czynszu najmu po stronie właściciela budynku.

    1. Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)
      Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)

      Przekształcenie spółki cywilnej w z o.o. można podzielić na kilka etapów. W pierwszym etapie należy przygotować plan przekształcenia, sporządzany na piśmie, który musi zawierać m.in. ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej oraz określenie wartości udziałów wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym przygotowanym dla celów przekształcenia. Do planu dołącza się istotne załączniki, takie jak projekt uchwały o przekształceniu, projekt umowy spółki z o.o. oraz sprawozdanie finansowe. Plan przekształcenia podlega badaniu przez biegłego rewidenta pod kątem poprawności i rzetelności.

      Następnym krokiem jest podjęcie przez wszystkich wspólników spółki cywilnej jednomyślnej uchwały o przekształceniu. Uchwała ta musi być sporządzona w formie aktu notarialnego i powinna zawierać co najmniej: zgodę na brzmienie umowy spółki przekształconej (sp. z o.o.) oraz wysokość kapitału zakładowego. Równocześnie z podjęciem uchwały, wspólnicy powołują zarząd przekształconej spółki.

      Ostatnim etapem jest złożenie wniosku o wpis nowo powstałej spółki z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Z dniem wpisu do rejestru (tzw. dzień przekształcenia) spółka cywilna przestaje istnieć, a spółka z o.o. staje się jej następcą prawnym na zasadzie sukcesji uniwersalnej. Oznacza to, że spółka z o.o. wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki cywilnej, (w tym zezwolenia, koncesje czy ulgi, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej) a wspólnicy spółki cywilnej stają się z mocy prawa wspólnikami spółki z o.o.

Scroll to Top