Sekrety Spółek. Zaczynamy!

Dodane komentarze (9)

  1. Avatar

    Feedback:
    1) płatności za pomocą karty mBanku eKARTA nie działają. Dwukrotna nieudana próba. Za trzeci razem użyłem BLIK
    2) Pojawiają się błędy przy ładowaniu kursu związane z alokacja pamięci “Allowed memory size … exhausted”. Do poprawy, bo na razie marnie to wygląda

  2. Avatar
    Rafał Dybicz

    Jestem po obejrzeniu kursu wstępnego i o kapitale. Interesuje mnie temat spółki z o.o. jako formy działalności jednak cały czas nie do końca wiem co mam zrobić. Może opiszę swój przypadek i wątpliwości. Na razie mam jdg. Skala podatkowa przychody jednego roku większe a drugiego mniejsze tj. raz pierwszy próg raz drugi. Chcę rozwijać działalność. Świadczę usługi dla budownictwa tj. opinie i ekspertyzy techniczne, nadzór budowlany, kosztorysowanie, szkolenia. Pytania
    1. Od jakiego progu opłacałoby mi się wejść w spółkę z o.o.
    2. Nie chcę wynajmować biura, chciałbym przynajmniej na razie prowadzić ją z mieszkania. Nie mam możliwości wydzielenia pokoju tylko na biuro?
    3. Wspólnika zewnętrznego nie chcę. Nie chciałbym też za mocno komplikować, życia żonie udziałem w spółce (uchwały, podatki itp.). Jednak rozważam jej udział by uniknąć sytuacji jednosobowego zakładania sp z o.o.
    4. Teraz jak wystawię fakturę sprawa jest prosta po odprowadzeniu podatku i kosztów reszta jest moja i mogę przelać na konto domowe jako wypłata. W spółce to spółka zarabia więc potrzebuję wyjaśnienia kwestii wynagrodzenia.
    5. Obecnie sprawa jest prosta jak nie zarobię to zus i zobowiązania płacę z zapasów. Spółka będzie miała koszty stałe np. moją pensję, i przykładowo czynsz za pokój lub w tym przypadku miejsce pod biurko
    6. Jak będzie z podatkiem od nieruchomości jak ją wynajmę swojej spółce?
    Potrzebuję trochę wyjaśnień bo czuję niedosyt.

    1. Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)
      Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)

      1. Na tak postawione pytanie niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie. Nie sposób postawić progu opłacalności, wpływa na to bowiem bardzo wiele czynników, jak dochodowość, sposób „konsumpcji” zysków, koszty księgowości, możliwe preferencje ZUS, forma i stawka opodatkowania (zarówno JDG, jak i samej spółki), wreszcie kwestie odpowiedzialności, których nie można jednoznacznie wycenić kwotowo.

      2. Jak najbardziej, istnieje taka możliwość, aby wynająć część powierzchni swojego mieszania na siedzibę firmy (np. 1 pokój).

      3. Słusznie. Wybór jest prosty, albo dobieramy kogoś na wspólnika, albo płacimy składki ZUS. Obie opcje są godne rozważenia.

      4. Zgadza się. W spółce, to spółka zarabia. Następnie należy dobrać adekwatny do okoliczności tytuł to wypłaty tego wynagrodzenia. Polecam w tym zakresie zapoznać się z całym działem „Metody na wypłacenie pieniędzy i podatki”, gdzie omawiamy plusy i minusy każdego z rozwiązań.

      5. Odchodzi zatem jak rozumiem ZUS, za to do zapłaty jest czynsz oraz wynagrodzenia. W taki modelu nadal mamy do czynienia z dość prostym w mojej ocenie, modelem rozliczeń.

      6. W mojej ocenie podatek od nieruchomości nie wzrośnie, o ile lokal nadal będzie użytkowany na cele mieszkaniowe właściciela.

      W razie niedosytu polecam zapoznanie się z pozostałą częścią kursu. Jest tam naprawdę sporo materiału merytorycznego.

Scroll to Top