Dodane komentarze (4)

    1. Bartosz Szaleniec
      Bartosz Szaleniec

      Nie wiem, czy rozumiem intencję pytania. Jeżeli wynajem następuje bez VAT (jak zakładam chodzi o zwolnienie podmiotowe dla małych podatników >200 tys. zł rocznie), to nie ma mowy o zmniejszeniu tego podatku, bo spółka go nie płaci.

  1. Avatar

    Czy dobrze rozumiem że jedyny moment w jakim opłaca się być VATowcem to w sytuacja w której moje produkty są obvatowane np. 5% a moi dostawcy sprzedają mi towary obvatowane na 23%. W przeciwnym wypadku zawsze (nawet po odliczeniu) zostaje nam jakiś VAT który należy skarbówce zapłacić. Czy dobrze to rozumiem?
    A jeśli tak, to pytanie, będąc czynnym płatnikiem VAT jak się z tego wypisać aby już tego
    VATu nie płacić??
    Nie VATowcy sprzedają produkty bez podatku VAT? Wszystko netto?

    1. Bartosz Szaleniec
      Bartosz Szaleniec

      Opłacalność jest pojęciem subiektywnym i trudno jest mi zawężać tę kwestię jedynie do tej sytuacji, mogą wystąpić inne w których z perspektywy działania biznesu status podatnika VAT może być korzystny (pierwszy z brzegu przykład, choć nie jedyny to np. firma eksportowa, która nabywa towary/usługi w Polsce odliczając tu VAT a sprzedaje za granicę na tzw. odwrotnym obciążeniu lub VAT 0%), ale zasadniczo tak, na pewno wskazany w pytaniu przypadek można uznać za sytuację opłacalną.

      Potwierdzam też rozumienie konstrukcji opodatkowania dla transakcji krajowych, zasadniczo działalność taka będzie generować konieczność zapłaty VAT (jako różnicy między wartością vat należnego od sprzedaży a vat naliczonego od zakupów).

      Będąc VAT-owcem, można wrócić do zwolnienia jednak nie wcześniej niż po całym roku kalendarzowym posiadania statusu podatnika VAT-czynnego, o ile obroty w tym okresie nie przekroczyły progu 200 tys. zł/rocznie.

      Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT sprzedają bez podatku VAT (dla nich w sprzedaży cena netto = cenie brutto).

Scroll to Top