Dodane komentarze (6)

 1. Avatar

  Witam serdecznie
  Jak wygląda sytuacja ze składkami jeśli: Wspólnik spółki (dwuosobowej) jest zatrudniony w spółce ma umowę o pracę oraz ma również zatrudnienie na etacie w innej niepowiązanej firmie. Co wtedy, jakie składki musi odprowadzać spółka od tej umowy o racę, czy muszą być odprowadzane ZUSy?

  1. Bartosz Szaleniec
   Bartosz Szaleniec

   Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki na podstawie dwóch umów o pracę, odprowadza składki od całego przychodu. Nie dochodzi do zbiegu tytułów ubezpieczeń, w związku z tym pracownik zgłaszany jest do ubezpieczenia zdrowotnego i obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z obu tytułów. Innymi słowy, spółka musi za niego płacić pełne składki od umowy o pracę

 2. Avatar

  Mam pytanie
  Maciek na youtube o ZUS tylko krotko wspomnial ze nie zatrudnia pracownikow na zwykla umowe o prace. – tylko inaczej by nie placic na niego zus.
  Prosze mi powiedziec dokladnie jakie sa optymalne sposoby zatrzdnienia pracownika- Kooperation? Ma on tez otworzyc mala firme?Bardzo prosze o jak najszybsza odpowiedz

  1. Bartosz Szaleniec
   Bartosz Szaleniec

   Niestety nie wiem, konkretnie o jakich sposobach „zatrudnia” współpracowników mówił w materiale Maciek, natomiast tych metod może być co najmniej kilka, np.:

   • umowa B2B z innym przedsiębiorcą
   • umowa o dzieło (oczywiście nie każda współpraca może mieć postać umowy o dzieło, patrz materiał filmowy w naszym kursie na ten temat)
   • umowa zlecenie ze studentem lub uczniem poniżej 26 roku życia

Scroll to Top