Dodane komentarze (12)

  1. Avatar

    Witam serdecznie
    Jak wygląda sytuacja ze składkami jeśli: Wspólnik spółki (dwuosobowej) jest zatrudniony w spółce ma umowę o pracę oraz ma również zatrudnienie na etacie w innej niepowiązanej firmie. Co wtedy, jakie składki musi odprowadzać spółka od tej umowy o racę, czy muszą być odprowadzane ZUSy?

    1. Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)
      Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)

      Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki na podstawie dwóch umów o pracę, odprowadza składki od całego przychodu. Nie dochodzi do zbiegu tytułów ubezpieczeń, w związku z tym pracownik zgłaszany jest do ubezpieczenia zdrowotnego i obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z obu tytułów. Innymi słowy, spółka musi za niego płacić pełne składki od umowy o pracę

  2. Avatar

    Mam pytanie
    Maciek na youtube o ZUS tylko krotko wspomnial ze nie zatrudnia pracownikow na zwykla umowe o prace. – tylko inaczej by nie placic na niego zus.
    Prosze mi powiedziec dokladnie jakie sa optymalne sposoby zatrzdnienia pracownika- Kooperation? Ma on tez otworzyc mala firme?Bardzo prosze o jak najszybsza odpowiedz

    1. Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)
      Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)

      Niestety nie wiem, konkretnie o jakich sposobach „zatrudnia” współpracowników mówił w materiale Maciek, natomiast tych metod może być co najmniej kilka, np.:

      • umowa B2B z innym przedsiębiorcą
      • umowa o dzieło (oczywiście nie każda współpraca może mieć postać umowy o dzieło, patrz materiał filmowy w naszym kursie na ten temat)
      • umowa zlecenie ze studentem lub uczniem poniżej 26 roku życia

  3. Lucas Ambar

    Jesteśmy przy etapie zakładanie spółki ze wspólnikiem, nie chcemy płacić zusu, oraz zastanawiamy się nad ubezpieczeniem prywatnym w PZU, agent przedstawił nam ofertę, która wynosi 60zł/msc i zawiera hospitalizację, przewozy karetką, operacje chirurgiczne, ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków, oraz od śmierci. Czy to pokryje koszty które byśmy płacili w zusie czyli chorobową i wypadkową? Jeśli tak, czy można taki ruch w ogóle zrobić, oraz niepokrywanie kosztów które są w zusie (emerytalna, rentowa, fundusz pracy i solidarnościowy) może nam przeszkodzić w życiu codziennym?

    (Nie chcemy Emerytury wypłaconej od Zus’u)
    Z góry dziękuję.

    1. Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)
      Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)

      Trudno mi porównywać zakres świadczeń prywatnego ubezpieczyciela i oraz ubezpieczenia w NFZ. Nie chciałbym też w żaden sposób wartościować państwowej i prywatnej opieki medycznej. Skupię się więc na obszarze moich kompetencji, czyli obciążeniach publicznoprawnych.

      W mojej ocenie, jeżeli zależy Panom na możliwie jak najniższej kwocie płatności za ubezpieczenie zdrowotne, mogą Panowie pomyśleć nad ustanowieniem relacji prawnej ze spółką, która dla Wam to ubezpieczenie jak najniższym kosztem. Np. umowa zlecenie na tysiąc (czy nawet kilkaset) zł miesięcznie, lub wynagrodzenie z tyt. powołania do zarządu w podobnej kwocie. W tym drugim przypadku (powołanie) składka wyniesie 9% wypłacanego wynagrodzenia (przy kwocie 1.000 zł/mc mówimy o wartości 90 zł) bez konieczności opłacania składek społecznych.
      Oczywiście, niezależnie od tego mogą Panowie wykupić wspomniane ubezpieczenie w PZU.

  4. Avatar

    Dzień Dobry,
    Chciałem zapytać o syt. tego typu:
    Mam Spółkę oraz zawieszoną powyżej 6mieś JDG. Mam też możliwość rejestracji w KRUS(własność ale czytałem, że Przedsiębiorcy też kupują od Rolnika w tym celu). Czy można by było prosić byście Państwo rozszerzyli kurs o taki scenariusz… Dzięki temu mamy ubezpieczenie no i możemy do pewnej kwoty limitu ustalonego rok rocznie osiągać dochód. Nie potrzebuje jakoś kokosów ze Spółki wypłacać, a inwestycje można prowadzić poprzez Spółkę.
    Dodatkowo można wypłacać różnymi met. kasę ze spółki np umowy najmu, by tą kwotę do wypłat zwiększyć(sumując różne metody)

    Miło by było poznać opinię od strony prawniczej czy takie przedsięwzięcie jest rentowne.
    Jeśli jest możliwość prosiłbym byście Państwo ustosunkowali się do komentarza oraz jeśli pomysł jest godny uwagi o nagranie odcinka.
    Głównie chodzi o analizę 2przypadków:
    1. Rejestracja w KRUS ze wznowieniem działalności
    2.Rejestracja w KRUS Bez wznowienia działalności

    1. Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)
      Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)

      Dziękujemy za sugestię. Przemyślimy przygotowanie nowego materiału w opisanych tematach. Zwracamy jednak uwagę, że niniejszy kurs traktuje w głównej mierze o prawnych
      i podatkowych aspektach prowadzenia spółki z o.o., nie zaś jednoosobowej działalności (w tym kontekście polecam lekturę dotyczącą warunków równoczesnego ubezpieczenia w KRUS dla osób prowadzących JDG na stronach rządowych … gov.pl .

      W kontekście spółki z o.o. nie ma zasadniczo problemu, aby prowadząc taką spółkę (jako wspólnik) był Pan jednocześnie ubezpieczony w KRUS. Także ewentualne pełnienie przez Pana funkcji członka zarządu na mocy powołania uchwałą wspólników, nie stanowi tytułu do objęcia Pana ubezpieczeniami społecznymi, a tym samym nie skutkuje wykluczeniem z ubezpieczenia społecznego w KRUS. Jednocześnie zawsze będzie generować konieczność opłacania składek zdrowotnych w ZUS.

      1. Avatar

        Proszę o wyjaśnienie lub szersze omówienie potrzeby opisanej w ostatnim zdaniu – dlaczego wspólnik dwuosobowej sp. zoo objęty ubezpieczeniem KRUS będący członkiem zarządu na mocy powołania uzyskuje konieczność opłacania składek zdrowotnych w ZUS??

        1. Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)
          Bartosz Szaleniec - doradca podatkowy (nr licencji 12261)

          Wynika to z tego, że składka zdrowotna naliczana jest od każdego tytułu odrębnie i niezależnie. W przypadku, gdy osoba powołana do zarządu posiada równolegle inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, podlega temu ubezpieczeniu z każdego z tych tytułów osobno.
          Z perspektywy oskładkowania zdrowotnego z tyt. powołania, nie ma zatem znaczenia, co robimy poza tym (czy zarobkujemy i z jakiego ewentualnie tytułu) – zawsze płacimy składkę.

Scroll to Top